Do Brna směřuje nákaza! Přijede šéf Virus Recordings

17.05.2018

Je jen málo jmen, která tvoří takříkajíc synonymum pro drum'n'bass. DJ a producent, který si toto vyznamenání vyslouží plným právem není nikdo jiný než jeden ze svatých praotců drum and bass hudby Ben Settle známy pod přezdívkou Ed Rush.

Ed Rush započal svou hudební kariéru v obklopení hip hopové a electro scény, ze které se pomalu přesunul k začínajícímu fenoménu jménem jungle, který se v devadesátých letech rozšiřoval na londýnské scéně. Ed Rush projevil nadání pro kompozici zlomených beatů prokládaných vrstvami sub basových linií a podivných zvuků. Začal se pouštět do odvážných výtvorů, které vyústili v track Bludclot Artattack společně s producentem Nico.

Ed Rush začal formovat svůj kult osobnosti a nebál se posunutí své hudební produkce do nového sub žánru, kterým se stal techstep. V té době se Ed Rush seznámil s obdobnou vycházející hvězdou jménem Optical a vytvořili spolu dynamické duo, které vládlo devadesátkovým undergroundovým scénám, dostávalo se do popředí producentských žebříčků a formovalo vývoj zlomených beatů, které v dnešní době přerostli v celosvětově uznávaný fenomén.

V roce 1998 spolu vydali album Wormhole na svém nově založeném labelu Virus Recordings. Ano je to tak. Uplynulo již neuvěřitelných 20 let od této události, bez které by dnešní drum'n'bass mohl znít naprosto jinak. Album Wormhole se stalo symbolem neurofunku a techstepu a položilo základní kámen pro další vývoj soundu. Album specifické svým minimalistickým zvukem a komplexní propracovaností dalo základ pro vznik jmén jako Noisia, Bad Company a dalších velikánů současné scény.

Od té doby se Ed Rush, ať už v sólových počinech, či ve spolupráci s Opticalem nezastavil a pokračoval ve vydávání přelomových tracků, které dále formovali vývoj drum'n'bassu a postavili tak pilíře pro budoucí generace. Společně s Opticalem vydali několik alb - The Creeps, The Original Doctor Shade, Chameleon, Travel the Galaxy a nejnovější počin No Cure z roku 2015.

V současnosti se Ed Rush věnuje svému labelu Piranha Pool Recordings, ale hlavně projektu Killbox, ve kterém spojil síly s Audiem a jejich ďábelské výtvory si našli domov na Ram Records.

Ed Rush se nám tedy představí během slavnostního roku a zcela jistě předvede, že jeho jméno neztrácí ani po dvaceti letech na významnosti a dokáže, že nebýt jeho osobního zapříčinění, parkety Vendet by vypadali možná úplně jinak.