10 let Vendety, 13 let Pohon crew

17.03.2018

Rok 2018 je pro Pohon Crew dalším milníkem v její historii. Přichází bouřlivé oslavy jak třináctého roku existence, tak desetiletého výročí slavné klubové noci s názvem Vendeta. Je proto čas si nyní přiblížit její existenci a zabrouzdat do spletitých vláken historie a připomenout si, jak tovlastně začalo. Pomůže nám s tím jeden z mateřských členů dj Spool.

Na počátku všeho...

...byl Kotlyk. V roce 2004, kdy underground byl tím pravým undergroundem, se trojice Unkle F, Kotlyk a Golly rozhodli vytvořit na troskách své kapely uskupení lidí, kteří si libovali jak v elektronické hudbě, tak i mnoho jiných forem undergroundovějšího umění jako například street art. Zrozena tedy byla Pohon Crew, která měla všechny tyto a přidružené aktivity spojovat.

Zmiňovaná trojice po přesunu do Brna v roce 2005 uskutečnila svou první party v prostorách vysokoškolského klubu Yacht s názvem Zlomený Večírek. V té době ještě nefungovali jako zkušení matadoři Djských řad. Jak popisuje Spool, připomínalo to mnohdy diskotéku, protože hudba byla ovládána pouze pomocí tlačítek Play a Stop. Nějak se začít ovšem musí a i bez přítomnosti zkušených DJů lidé přišli a užívali si dunivé bassliny oldschoolového drum'n'bassu, breakbeatu a housu.

Večery v Yachtu přicházely v častějších frekvencích a k Pohonu se přidává Spool a Ufo. Přichází první tvůrčí mezník - zakoupení gramofonů a Final Scratch 1, které z USA dovezl Unkle F. Pohoňáci se samozřejmě vydávají i do obchodů a kupují své první vinyly. Bez ohledu na to, že "moje první dva vinyly do sebe samozřejmě ani neseděly" vzpomíná Spool. Hlavní bylo, že měli co hrát a mohli dát svému hraní nějakou úroveň, která se mohla posouvat nahoru.

V následujícím roce se pondělní akce v Yachtu stávají pravidelnými, jako DJs začínají doplňovat line-upy pondělního Perpeta kde je pozvala Redrum crew a navazují první kontakty s Bassinfection crew. V této době se ale hlavně poprvé dostávají na Flédu, kde začínají jednou ročně slavit své narozeniny. Vedle toho nabírají i nové členy a rozšiřují tak svůj hudební záběr – dj Parabot v té době začal vedle DnB skupovat dubstep vinyly a Romitronic kromě DnB vždy inklinoval i k rovným beatům.

Pohon Crew se začíná formovat do cílevědomé skupiny nadšených DJs a fanoušků Bass music, tak jak je známe o třináct let později.

A chtějí pořád víc.

Poloha drum'n'bassu před deseti lety byla úplně jinde než nyní. Jednalo se pořád o méně známý žánr, který byl vrhán do jednoho pytle s technem a obdobnými elektro styly, které v té době okrajově znali i běžní lidé. A řekněme si upřímně, ne v moc pozitivním světle. Silná základna DnB fanoušků tady však existovala a proto se kluci rozhodli, že začnou organizovat něco nového. Něco většího.

Na Flédě fungovala známá party Break4Beats, avšak nápad s novou pravidelnou akcí, měl přinést lidem levnější variantu (Break4Beats stálo v té době kolem tří stovek a to byla sakra moc). Což se bohatě vyplatilo. 21. března roku 2008 představili brněnské scéně svůj výtvor a tím byla klubová noc Vendeta se slovenským producentem L Plusem, zástupcem Shadowboxu Rudeboyem a podporou místních DJs Mercur (Bassinfection) a Hrr.nec (Redrum).

Spool si vzpomíná na jednu určitou chvíli z první Vendety: "Stáli jsme s Ufonem v průchodu mezi stagema na Flédě a hrozně jsme se začali smát. Fléda byla narvaná lidma a my jsme si pořád jen opakovali, že tohle nemůže být naše akce. Vylezli jsme spolu na stage, podívali se na sál plný lidí a začali jsme hrát. Pořád jsme tomu nemohli uvěřit... Jo a stáhli jsme během toho láhev vodky.”

Vendetu zopakovali hned následující měsíc a pak o dva měsíce později, a poté v létě a v září a poté v listopadu a… víte kam tím směrujeme. Pohon crew nasedla na bouřlivou vlnu, která je nesla tam, kam si přáli a tak se rozhodli v roce 2010 vytvořit další novou věc. První drum'n'bassový DJ contest v České republice. Kdokoliv se mohl pokusit zahrát si na slavné Vendetě a komu se to také podařilo byl DJ Musicant<. K tomu se váže další vtipná historka.

DJ Musicant se o své výhře dozvěděl právě ve chvíli, kdy ladně sjížděl svah za svahem v Itálii. Oznámení o jeho výhře, jej však vyzulo z lyžařských bot a okamžitě se bez váhání vydal na dlouhou cestu autobusem zpátky do Brna, kde bez přestávky a beze spánku rovnou zamířil na Flédu a odehrál svůj set. Pohon Crew tak mezi sebe přivítal nového člena a stoupal dál k výšinám. Musicant nebyl však jediný, kdo se přidal k Pohonu. V té době již nějakou dobu k nim patřila breakbeatová jednotka DJs Marcco, Yak a Kumite. Každý z nich v té době platil již za zdatného hráče a vedle breaku dále rozšířili hudební rejstřík crew o styly jako jump-up nebo bassline house.

Byla to skvělá doba, kdy se vedle Vendety Pohoňáci starali I o další akce (DnB Conference v Pardubicích, Blue Monday na Flédě, Drum College v Mersey, DnB Muse v Muzejce, BreakMatch v Perpetu a další). Hlavně se však etablovali ne jen na brněnské scéně a jezdili tak po klubech celé republiky. Ty nejlepší jako Roxy nebo Cross nevyjímaje.

Rychlý vzestup, rychlý pád? Tady ne!

Rok 2013 značila významná událost. Bystrcká drum'n'bassová crew Beat Poison Squad ve formaci Kamikaze, Birg, El Waca, Yardel, Dizztrickt a Rybizz se oficiálně přidává k Pohonu v březnu toho roku, kdy hostili formaci DC Breaks, a krátce po přijetí BPS se k Pohonu přidává i energická dvojice Dekor a Mania. Samozřejmně nesmíme zapomenout na scratch mastera, jímž DJ Aka bezesporu je. Pohon se tímto stal mnohočetým gigantem nadaných a jedinečných DJs a producentů. Získavají novou mladou krev a pohání se navzájem do větších a odvážnějších akcí.

Začíná projekt Rollability s cílem posunout se na nový level. Větší headlineři, nový prostor s unikátním F1 soundem v prostorách pasáže Dominik. Mimo drum'n'bassu zapojili žánry jako hardcore a house a pokud stojí nějaké jméno za zmínku tak napíšeme jediné – DJ Marky.

Na Vendetě v této době již vystupovala opravdu velká jména (např. Camo & Krooked, Jade nebo Katharsys), ale možná právě tento odvážný skok na novou úroveň také podpořil nápad v roce 2015 přivést na Flédu první opravdu mainstreamové DnB jméno. Na desáté narozeniny si Pohon Crew pozvala světovou třídu – Maduka. Fléda praskala ve švech a Pohoňáci tak mohli opět stát v koridoru mezi stageama a nevěřícně se smát tomu, co se kolem nich odehrává. Od této chvíle se již dějí veliké věci: Hugh Hardie, TR Tactics, Mind Vortex, Prolix, Dub Motion, Prolix, Tantrum Desire nebo titán z Titan Records – A.M.C.

Za svou éru, která ani zdaleka nekončí, hostili mnoho Live projektů jako Le Pneumatiq, beatboxer En-Dru, Alef Zero nebo Don Juan Disco a věnovali se i breakbeatovým projektům, které si oblíbil zejména zakladatel Kotlyk – za zmínku stojí určitě Baobinga & I.D., Maelstrom nebo Atomic Hooligan.

Pohon dnes

Dnes je doba markantně jiná než před deseti - či před pouhými dvěma roky. Časy, kdy každá DnB hlava vyrazila na každou akci, která v Brně byla, je pryč. V době abnormální instantnosti, kdy máme celý svět rozprostřen "na dlani" a jen "jeden klik daleko" se už nečeká na jednu akci za dva měsíce, či možná jednu menší akci měsíčně. Hraje se všude, hraje se často a každý měsíc máme na výběr ze širokého spektra subžánrů a DJs. Fanoušci si začínají vybírat a chodí pouze na parties, které vyhovují jejich stylu. Promotéři tak stojí před nelehkým krokem přinést něco víc a tím nalákat fanoušky právě na tu jejich. Pohon byl ale vždy výjímečný v jednom a to, že se snaží dělat věci jinak. Ať už ve výběru headlinerů, kdy se nebojí zvát teprvé vycházející hvězdy jako Dossa & Locuzzed nebo oldschoolové legendy, jakou byl nedávný Skynet. Jejich variabilní přístup, nebojácnost a silné současné složení jim tedy pořád propůjčuje sílu, kterou se mnoho současných crew nemůže chlubit.

Uplynulo více než třináct let od "diskotékových" večerů na Yachtu. Proběhlo 54 VENDET, které jsou navždy zapsány v historii DnBrna a nezbývá nic jiného, než přát pohoňákům minimálně třináct let plných skvělých večerů a nezapomenutelných chvil. Bez Pohonu by v Brně zemřel jeden veliký kus drum'n'bassové historie. Jeden kus, který by v tom našem současném undergroundovém světě pořádně chyběl.

A co Pohon k jejich budoucnosti? Odpověď Spoola na otázku jak dlouho chce hrát se dá určitě uplatnit pro budoucnost Pohonu: "Dokud budu moci a dokud budu cítit tu stejnou energii našich akcí, která díkybohu nikam nezmizela."